Globalizált világunkban egyre több ember dönt külföldi tartózkodás mellett. Ezáltal Magyarországon is folyamatosan növekszik a külföldiek száma. Külföldi állampolgároknak a magyarországi tartózkodáshoz szükségük van valamilyen típusú tartózkodási engedélyre. Ennek megszerzése azonban sok esetben korántsem olyan egyszerű mint gondolnánk. Hazánkban az ilyen jellegű feladatok a bevándorlási hivatal hatáskörébe tartoznak. Munkánk során igen sok kérdést, panaszt kapunk a témában ügyfeleinktől, érdeklődőktől. Ezért úgy döntöttünk, hogy alaposan körbejárjuk a témát és sok korábbi kérdést, kételyt itt is megválaszolunk. Cikkünkben szó van a hivatal feladatairól, területi illetékességeiről. Továbbá bemutatunk néhány ügyintézési sajátosságot és praktikát is.
Mi a Bevándorlási Hivatal (BÁH) feladata? Miben segít?
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (angolul: Office of Immigration and Nationality) Magyarország és külföldi állampolgárok kapcsán lát el különféle feladatokat. Hatáskörébe tartozik számos idegenrendészeti és menekültügyi tevékenység is.
Engedélyezés: a hivatalnak engedélyeznie kell a külföldi állampolgárnak a magyarországi tartózkodást. Ezt a tartózkodás céljától függően önállóan vagy más hivatalokkal együttműködve teszi. Európai Uniós állampolgárok esetén az engedélyezés egy regisztrációs igazolás formájában történik 180 napon belül 90 napot meghaladó tartózkodás esetén. Harmadik országbeli állampolgárok esetén pedig engedély kérelem elbírálás történik ebben az esetben. A kérelmezés állampolgárságtól és tartózkodási helytől függően történhet Magyarországon és külképviseleteken is. Ugyancsak a bevándorlási hivatal végzi el a tartózkodási engedélyek hosszabbításával és törlésével kapcsolatos teendőket is. Figyelni kell arra egyes kérelmeknél és a beutazáskor, hogy különböző nemzetiségekre különböző szabályok vonatkozhatnak!
Lakhatással kapcsolatos ügyek: külföldieknek magyarországi tartózkodáshoz szükségük van leigazolt lakcímre. Azonban ők nem kaphatnak lakcímkártyát amíg nem telepedtek le. Helyette egy un. szálláshely bejelentőlap van rendszeresítve számukra. Külföldiek lakhatásával kapcsolatos ügyekben szintén a hivatal jár el, hozzájuk kell fordulni ilyen ügyekben is.
Okmányok kiállítása, pótlása: A hivatal feladatai közé tartozik a tartózkodási, huzamos tartózkodási engedélyek kiállításának intézése valamint elvesztés esetén pótlása is. Mindkét esetben elő kell terjeszteni kérelmet. Az iratok átvételére lehetőség van személyesen és postai úton is. Mi a postai kézbesítést javasoljuk és az utóbbi időben leginkább ez az opció adott.
Menekültügy: a hivatal feladatkörébe tartoznak menekültekkel, oltalmazottakkal, befogadottakkal és menedékesekkel kapcsolatos feladatok is. Gondolunk itt egyrészről az engedélyezésre, nyilvántartásra és a státuszok felülvizsgálatára. Másrészről a hivatal védelmet is biztosít ilyen státuszú személyeknek a visszaküldés, a kiutasítás és a kiadatás ellen.
Kényszerintézkedés, kiutaztatás: Előfordul, hogy egy külföldi állampolgár illegálisan lép az ország területére vagy illegálisan tartózkodik Magyarországon. Ebben az esetben is a bevándorlási hivatal felelős a szükséges eljárások megindítása és kiutaztatás kapcsán.
FONTOS: Magyarországon intézendő ügyek esetén oda kell figyelni arra, hogy a lakóhely/szálláshely szerint illetékes hivatalnál történjen az ügyintézés.
Hol találhatók a hivatalok?
A bevándorlási hivatalnak vannak országos, regionális és vármegye illetékességű szervei is. Az országos illetékességű szervek mind Budapesten találhatók. A regionális szervek illetékességi területe az Európai Unió NUTS 2 régiós osztályozását követi. Az ügyintézést, ahogy korábban már említettük, a szálláshely szerint illetékes hivatalnál kell minden esetben intézni. A regionális hivatalok nevére kattintva részletes információkat találhat a szervekről és az alájuk tartozó vármegyei hivatalokról is.
Közép-Magyarországi régió
Bevándorlási hivatal Budapest (Illetékesség: Budapest és Pest vármegye)
Nyugat-Dunántúli régió
Bevándorlási hivatal Győr (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Győr-Moson-Sopron vármegye, Vas vármegye, Zala vármegye)
Bevándorlási hivatal Szombathely (Illetékesség: Vas vármegye)
Bevándorlási hivatal Zalaegerszeg (Illetékesség: Zala vármegye)
Közép-Dunántúli régió
Bevándorlási hivatal Székesfehérvár (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Fejér vármegye, Komárom-Esztergom vármegye, Veszprém vármegye)
Bevándorlási hivatal Veszprém (Illetékesség: Veszprém vármegye)
Bevándorlási hivatal Tatabánya (Illetékesség: Komárom-Esztergom vármegye)
Dél-Dunántúli régió
Bevándorlási hivatal Pécs (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Baranya vármegye, Somogy vármegye, Tolna vármegye)
Bevándorlási hivatal Kaposvár (Illetékesség: Somogy vármegye)
Bevándorlási hivatal Szekszárd (Illetékesség: Tolna vármegye)
Dél-Alföldi régió
Bevándorlási hivatal Szeged (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Csongrád-Csanád vármegye, Bács-Kiskun vármegye, Békés vármegye)
Bevándorlási hivatal Kecskemét (Illetékesség: Bács-Kiskun vármegye)
Bevándorlási hivatal Békéscsaba (Illetékesség: Békés vármegye)
Észak-Alföldi régió
Bevándorlási hivatal Debrecen (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Hajdú-Bihar vármegye, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye)
Bevándorlási hivatal Szolnok (Illetékesség: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye)
Bevándorlási hivatal Nyíregyháza (Illetékesség: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye)
Észak-Magyarországi régió
Bevándorlási hivatal Miskolc (Regionális Igazgatóság. Illetékesség: Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Heves vármegye, Nógrád vármegye)
Bevándorlási hivatal Eger (Illetékesség: Heves vármegye)
Bevándorlási hivatal Balassagyarmat (Illetékesség: Nógrád vármegye)
A hivatalok területi elhelyezkedését az alábbi ábra szemlélteti. Néhány befogadó állomás és közösségi szállás azóta már bezárt.
Kép forrása: Töttős Ágnes idegenrendészeti értekezése
Melyik ügyben melyik hivatal illetékes?
Főszabály szerint a szálláshely szerint illetékes idegenrendészeti hatósághoz kell fordulnia a külföldi állampolgárnak az ügyeivel kapcsolatban. Ezalól a szabály alól kivételt képeznek az országos hatáskörű szervek. Ilyen a Kényszerintézkedési és Kiutazási Osztály valamint a Menekültügyi Igazgatóság.
Budapest és Pest vármegye tekintetében valamiképp bonyolultabb a helyzet. Itt ugyanis a kérelmek nagy száma miatt három külön hivatal szolgálja ki az ügyfeleket. Öt engedélyügyi osztály van különböző feladatkörökkel. Mind személyes, mind pedig Enter Hungary-s ügyintézés esetén mindenképpen javasoljuk hogy a hivatal honlapján tájékozódjanak hogy egy adott üggyel kapcsolatban pontosan melyik osztály illetékes és az adott osztály hol található.
Hogyan fordulhatok a bevándorlási hivatalokhoz?
A BÁH kirendeltségekhez sokféleképpen lehet fordulni. A regionális és megyei hivataloknak van saját telefonos és emailes elérhetőségük. Emellett van egy központi Call Center (+36 1 463 9292) és Email (migracio@oif.gov.hu; sajto@oif.gov.hu), ahol sokféle ügyben tudnak az idegenrendészet munkatársai segítséget nyújtani.
Ügyintézés tekintetében kétféle lehetőség adott. Egyrészt van lehetőség hagyományos személyes ügyintézésre az illetékes szerveknél. Másrészt bizonyos ügyeket lehet online is intézni az Enter Hungary felületén (korlátozott). Az egyes kérelmeket leadhatja az ügyfél, a foglalkoztató és meghatalmazott jogi képviselő is. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú a kérelem és hogy a leadás pillanatában hol tartózkodik az ügyfél.
TIPP: Mivel a hivatalok nagyon leterheltek, így előfordulat hogy nem sikerül az illetékes kirendeltséget rövid időn belül elérni telefonon, emailen. Meg lehet ilyenkor próbálni másik hivatalt felhívni és ott érdeklődni. Hiszen ugyanazon szabályok szerint jár el az összes kirendeltség. Van olyan helyzet, amikor nem elkerülhető a személyes utánajárás sem. Azonban nem szabad rá sajnálni az időt, ugyanis nagyon komoly egy-egy eljárás tétje.
Mit kell tudnom az ügyintézésről, ha külföldi munkavállalót szeretnék foglalkoztatni Magyarországon?
Külföldiek foglalkoztatásakor számos olyan dologra oda kell figyelni, ami hazai munkavállalóknál nem merül fel, vagy másképpen van.
Az ügyintézésnél például figyelni kell arra, hogy milyen szabályok és követelmények vonatkoznak egy adott munkakörre. Emellett a leendő külföldi dolgozó nemzetisége is számít. Hiszen vannak nemzetiségek, akikre bizonyos okok miatt más szabályok is vonatkozhatnak. Például hiányszakmákba lehet foglalkoztatni ukrán és szerb munkavállalókat munkaerőpiaci vizsgálat nélkül. Ugyanez azonban nem lehetséges mondjuk egy orosz munkavállalónál. Ilyen és ehhez hasonló szabályok nagyban befolyásolják a folyamatokat.
A külföldről érkezetteknek a munkavállaláshoz szükséges hazai dokumentumok (például adóazonosító jel, TAJ szám) beszerzése hosszadalmas és sok adminisztrációt igényel, amire érdemes előre felkészülni.
Normál eljárás esetén egy összevont engedély (tartózkodás+munkavállalás) hivatali ügyintézési ideje 70 nap. Amennyiben a jelentkező külföldön tartózkodik, a teljes folyamat 3-5 hónapot vesz nagyjából igénybe. Ez az időtáv sokmindentől függ. Ilyen faktor a külképviseletek leterheltsége, ahova időpontot kell kérni a kérelmek leadásához. Egy másik tényező lehet az illetékes magyarországi hivatal leterheltsége. Ugyanis a kérelmeket minden esetben hazánkban bírálják el. Tapasztalatunk szerint a vidéki hivatalok általában kevésbé leterheltek, így ott gyorsabban születhet döntés.
Van lehetőség bizonyos nemzetiségek esetén kölcsönzésre is. Ekkor az ügyintézési idők jelentősen lerövidülhetnek.
Keressen bennünket bizalommal, amennyiben a témával kapcsolatban kérdése vagy kérése merült fel.