A munkavállalási engedély lehetőséget teremt arra, hogy a magyar, munkaerőhiánnyal küzdő vállalkozások az engedélyben meghatározott munkakörben, munkavégzési helyen és időszakban az EGT-tagországokon kívüli, azaz harmadik országbeli állampolgárokat foglalkoztassanak. Kinek kell és kinek nem kell munkavállalói engedély Magyarországon? Mi az A1-es igazolás és az összevont (munkavállalási) engedély? Tudja meg itt.
Kinek kell és kinek nem kell munkavállalási engedély Magyarországon?
Amennyiben Ön az EGT-tagországokon kívüli, azaz harmadik országbeli állampolgárt szeretne Magyarországon foglalkoztatni, tartózkodási és munkavállalási engedély kérelmet kell benyújtania a területileg illetékes kormányhivatalhoz. Ez alól csak a jogszabályban meghatározott esetek jelentenek kivételt.
Az eljárás általánosan 60 nap. A kulcsszemélyzet foglalkoztatásának engedélyezése esetében 5 nap, munkaerő-piaci vizsgálat nélkül, illetve amennyiben a foglalkoztató a kérelmének benyújtását megelőzően legalább 15 nappal korábban munkaerőigény-bejelentést tett, akkor pedig 10 nap.
A munkavállalói engedély kérelem leadásához az alábbiakra van szükség:
- Személyazonosításra alkalmas dokumentum (útlevél)
- Szálláshely-igazolás
- Végzettséget igazoló dokumentum (pl. egyetemi diploma)
- Szándéknyilatkozat vagy előzetes munkaszerződés
- Utasbiztosítás
Az eljárás nem illetékköteles.
Az Európai Unió tagországaiból származó állampolgároknak nincs szükségük munkavállalói engedélyre az EU határain belül, így Magyarországon sem. Szükség van azonban regisztrációs igazolásra.
Mit jelent az A1-es igazolás?
Az A1-es igazolás igazolja a fogadó EU-s ország hatóságai felé, hogy a kiküldetés során a külföldi munkavállaló a küldő országban marad biztosított, azaz biztosítási jogviszonyban áll a hazai rendszerben.
Külföldi személyek munkavállalási engedélyeire vonatkozó speciális szabályok
A külföldi munkavállalókra speciális szabályok vonatkoznak, melyek eltérőek lehetnek attól függően, hogy a munkavállaló melyik országból érkezik.
Ukrán munkavállalók
Az ukrán munkavállalóknak bizonyos hiányszakmákban nem kell munkavállalói engedély. Mivel vízumra sincs szükségük, bejöhetnek az országba és elkezdhetnek dolgozni. Ilyen esetben egyedül a tartózkodási engedélyt kell megszerezniük, melyet legkésőbb 2 hónapon belül el kell kezdeni intézni, illetve a munkakezdést be kell jelenteni a helyi munkaügyi hivatalnál.
Brit munkavállalók
A brit munkavállalókra a harmadik országbeli irányelvek érvényesek, azaz 2021-től már munkavállalói engedélyre vagy összevont engedélyre van szükségük.
Szerb munkavállalók
A szerb munkavállalóknak bizonyos hiányszakmákban nem kell munkavállalási engedély. Mivel vízumra sincs szükségük, bejöhetnek az országba és elkezdhetnek dolgozni. Ilyen esetben egyedül a tartózkodási engedélyt kell megszerezniük, melyet legkésőbb 2 hónapon belül el kell kezdeni intézni, illetve a munkakezdést be kell jelenteni a helyi munkaügyi hivatalnál.
Holland munkavállalók
A holland munkavállalóknak regisztrációs igazolásra van szükségük.
Az EU-s állampolgároknak minden esetben regisztrációs igazolásra van csak szükségük, nem kell munkavállalói engedély a magyarországi munkavégzéshez.
Munkavállalási engedély benyújtása: hol és hogyan?
Munkavállalói engedélyt kizárólag az a foglalkoztató kérhet, aki harmadik országbeli állampolgárt kíván foglalkoztatni, és az csak az engedélyben feltüntetett foglalkoztatónál történő foglalkoztatás engedélyezésére szól.
Az engedély megszerzése bonyolult folyamat, melynek során több nyomtatványt kell szabályosan kitölteni és azokat a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatásának helye szerinti kormányhivatal felé kell benyújtani, a 445/2013. (XI.28.) Korm. rendelet 2. sz. melléklete szerinti formanyomtatványon. Legkorábban a foglalkoztatás tervezett kezdetét megelőzően 120 nappal adható be a kérelem.
Az ennél korábban benyújtott kérelmeket a kormányhivatal minden esetben elutasítja.
Mit jelent az összevont engedély?
Az összevont munkavállalási engedély egy olyan engedély, amely a magyar munkáltató által benyújtott kérelem alapján a harmadik országbeli állampolgárt Magyarország területén, meghatározott foglalkoztatóval, foglalkoztatási jogviszony létesítésére és 90 napot meghaladó tartózkodásra jogosítja.
A keresőtevékenység folytatása, azaz a munkavállalási célú tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet az eljáró hatóság összevont kérelmezési eljárás keretében bírálja el.
A munkavállalási engedély meghosszabbítása és visszavonása
A munkavállalói engedély maximum két évre szól. Amennyiben a foglalkoztatás ennél tovább tart, az engedély egyszerűen megújítható. A munkavállalási engedély lejártát közvetlenül követő naptári naptól kell kérni a munkavállalási engedély meghosszabbítását.
Ha a foglalkoztatás két éven belül megszűnik, a munkavállalási engedély azonnal visszavonásra kerül, és csak akkor adható ki újra, ha a munkavállaló új munkahelyet talál.
Külföldi diák foglalkoztatásához kell-e munkavállalási engedély?
Magyarország területén működő szakiskolával, középiskolával, alapfokú művészetoktatási intézménnyel, felsőoktatási intézménnyel nappali tagozatos tanulói, illetve hallgatói jogviszonyban álló harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatásához, a jogviszony fennállása alatt történő munkavégzéséhez, nincs szükség engedélyre, viszont a foglalkoztatás megkezdéséről és megszűnéséről bejelentést kell tenni.
A jogszabályok alapján a mentesség csak az adott iskolatípusban tanuló nappali tagozatos hallgatókra és tanulókra vonatkozik.
Ügynökségünk teljes körű szolgáltatásként vállalja ügyfeleink részére a munkavállalási célú tartózkodási engedély beszerzését.