Előfordulhat az életben olyan helyzet, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, vagyis röviden az OIF szolgáltatásaira lesz szüksége. Például ha az Önök vállalkozása külföldi munkavállalókat szeretne foglalkoztatni vagy ha külföldi ismerősének, barátjának szeretne segíteni magyarországi tartózkodással, letelepedéssel kapcsolatos ügyekben. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy pontosan mi a hivatal feladata, valamint hogy milyen ügyekben fordulhat az OIF-hez.
Mi az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság feladata?
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak 2019 júliusáig Bevándorlási Hivatal volt a neve. Az intézmény a rendészetért felelős miniszter irányítása alá tartozik. Itt foglalkoznak azokkal a külföldiekkel, akik rövidebb-hosszabb ideig Magyarországon akarnak tartózkodni akár munkavállalás, akár tanulás, kutatás céljából vagy más okból. Itt állítják ki az ideiglenes vagy állandó tartózkodási engedélyeket, letelepedési engedélyeket is, valamint a külföldiek lakhatási ügyeinek bizonyos részeit is itt kell intézni. Ha valaki menekültként, hontalanként jön hazánkba, ő is előbb-utóbb az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság valamelyik hivatalában tud ügyeket intézni. Érdemes tudni, hogy hogyan működik, különösen, ha szeretnének cégükkel külföldieket alkalmazni.
Fontos megjegyezni, hogy az ügyeket mindig a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes hivatalnál kell intézni. Arra is figyeljünk, hogy más-más nemzetiségű kérelmezőkre más-más szabályok vonatkozhatnak, érdemes ezeknek alaposabban utánanézni.
Milyen ügyekben fordulhatunk az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósághoz?
Elsősorban olyankor szükséges a hivatalhoz fordulni, ha Magyarországon tartózkodással, letelepedéssel kapcsolatos ügyeket kell intézni. Az is előfordulhat, hogy menekültügyben szeretnénk intézkedni, ami 2022 februárja óta még kevésbé meglepő, mint eddig. Az is a hivatalhoz tartozik, ha valaki illegálisan tartózkodik Magyarországon, és ki kell utasítani az országból. Nézzük részletesen.
Munkavállaláshoz kapcsolódó ügyek
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság fő tevékenységei közül az engedélyezés talán a legismertebb, leginkább erre van szüksége annak, aki külföldi munkavállalókat akar foglalkoztatni. Az OIF engedélyezi ugyanis külföldi állampolgároknak, hogy az országban tartózkodjanak ideiglenesen vagy hosszabb távon. A hivatal állítja ki a munkavállaláshoz szükséges tartózkodási engedélyt. Ha pedig ezek a dokumentumok lejárnak, akkor meghosszabbítja/felülbírálja azokat igény esetén.
Az Európai Gazdasági Térség (EGT) polgárai egy un. regisztrációs igazolást kapnak, ha 180 napon belül 90 napot (vagyis körülbelül három hónapot) meghaladóan vannak itt Magyarországon. Harmadik országbeli állampolgár, vagyis aki nem EGT országból származik, külön elbírálásban részesül nemzetiségétől és a tartózkodási céltól függően 90 napot meghaladó tartózkodás esetén.
A harmadik országból érkező munkavállalók számára gyakran munkavállalási engedély is szükséges. Ennek az adminisztrációja meglehetősen hosszú időbe telik, de ha minden rendben van, akkor 60 napon belül legkésőbb befejeződik az eljárás. Ehhez a következő dokumentumok szükségesek: útlevél, szálláshely-igazolás, végzettséget igazoló dokumentum, előzetes munkaszerződés és utasbiztosítás.
Rövid távú tartózkodási ügyek, letelepedés
A rövid távú tartózkodási ügyek is a hivatalhoz tartoznak. Ilyenek például vízumköteles országok polgárai részére az üzleti és a turista vízummal kapcsolatos ügyek.
A hosszú távú engedélyezések, letelepedési ügyek is az OIF hatáskörébe tartoznak. Ilyenek az ideiglenes-, nemzeti- és EK letelepedési engedélyek. Ezek megszerzéséhez huzamosabb ideig megszakítás nélkül kell az illetőnek Magyarországon tartózkodnia. A megszakítás nélkül természetesen nem jelenti azt, hogy nem utazhatnak el vagy haza, ez hosszú távú, több hónapot meghaladó külföldi tartózkodásra vonatkozik.
Egyéb ügyek: lakcím, iratok pótlása
Foglalkozik az OIF külföldiek esetén a lakcímekkel is. Mivel letelepedési engedély híján lakcímkártya sem kapható, ezért helyette egy szálláshely-bejelentő lapot biztosít az idegenrendészeti hivatal a tartózkodási engedéllyel rendelkezőknek.
Ha elveszne a tartózkodási vagy letelepedési engedély, kérelmet kell benyújtani a területileg illetékes hivatalnak, a megfelelő iratok csatolásával, az pedig pótolja az okmányt.
Előfordulhat, hogy külföldieket meghívnak Magyarországra, ebben az esetben meghívólevelet kell kérni magánszemélytől vagy jogi személytől, mert ez szükséges ahhoz, hogy a meghívottak vízumot kapjanak. Ezt is az OIF-nél kell intézni.
Menekültek, hontalanok és illegális bevándorlók
Évek óta tudjuk és tapasztaljuk hétköznapi emberként is, hogy milyen aktuális a menekültek és menedéket vagy oltalmat kérők helyzete. Az OIF gondoskodik arról, hogy engedélyezze, nyilvántartásba vegye vagy felülvizsgálja a menedéket és oltalmat kérők státuszát. Adott esetben arra is szükség lehet, hogy megvédje a menekülteket, például a politikai menedéket kérőket a kiadatás, kiutasítás vagy visszaküldés ellen. A hivatal látja el a hontalanokkal kapcsolatos feladatokat is.
A másik oldalon viszont az illegális bevándorlók is érintik az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot, ők intézkednek ugyanis az országban nem törvényes módon tartózkodók ügyében is, és ha szükséges, kitoloncolják őket. Az illegális határátlépők főleg a déli határról érkeznek és a nyugati határon távoznak, ezért az ottani hivatalok folyamatosan terheltek ezen a téren.
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság hivatalai az országban
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság országosan jelen van a nagyobb városokban, felépítése a következőképpen néz ki:
A szervezet legfelső részén az Országos Főigazgatóság van, ez alá tartoznak a regionális hivatalok. Magyarországon három megyénként van egy-egy régió, ezek a következőképpen szerveződnek:
Közép-Magyarországi Régió: Budapest és Pest megye, központi hivatala Budapesten található
Észak-Magyarországi Régió: Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megye, központja: Miskolc
Észak-Alföldi Régió: Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, központi hivatala: Debrecen
Dél-Alföldi Régió: Bács-Kiskun, Csongrád és Békés megye, központi hivatala: Szeged
Közép-Dunántúli Régió: Komárom-Esztergom, Fejér és Veszprém megye, központja: Székesfehérvár
Nyugat-Dunántúli Régió: Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye, központi hivatala: Győr
Dél-Dunántúli Régió: Somogy, Tolna és Baranya megye, központja: Pécs
Fontos tudni, hogyha bármilyen ügyet el szeretnénk intézni, azt a lakcím szerinti hivatalnál szükséges, bár információt lehet kapni telefonon máshol is. Ne felejtsünk el utánanézni az adott regionális igazgatóság vagy a megyei központ nyitva tartásának, hiszen városonként eltérőek lehetnek.
Közérdekű adatok
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság adószáma: 15722744251
Az OIF központi telefonszáma: +36 1 463 9100
A hivatalok nyitva tartása: hivatalonként eltérő
Kapcsolat, időpontfoglalás
Ha az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósághoz fordulnánk, több lehetőségünk van. Van egy központi telefonszám: +36 1 463 9100, mely hivatali időben hívható, valamint központi email, ahol további információt tudnak nyújtani a munkatársak: migracio@oif.gov.hu. A területileg illetékes szervek elérhetőségeit itt találja.
Ügyintézésre Időpontot foglalni online lehet, a bmbah.hu honlap Időpontfoglalás fülénél, regisztráció és bejelentkezés után.
A regionális hivataloknak és a megyei hivataloknak külön elérhetőségük is van, ezek sokszor kevésbé leterheltek, mint a központi hivatalok, sürgős esetben érdemes lehet más telefonszámon is próbálkozni információért.
Az egyes hivataloknak van továbbá regionális email címük is melyen szintén lehet érdeklődni, bizonyos ügyeket intézni.
Főszabály szerint ügyet intézni csak a lakcím vagy tartózkodási cím szerint területileg illetékes hivatalnál lehetséges. Van lehetőség online ügyintézésre is az Enter Hungary felületén.
Amennyiben kérdése volna külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatban, keressen bennünket bizalommal.