Bizonyos külföldi állampolgárok magyarországi tartózkodása engedélyköteles. A következőkben végigvesszük, milyen típusú tartózkodási engedélyeket igényelhetnek a Magyarországra érkezők, és mikor van szükség ezekre. Többféle tartózkodási engedély is létezik, cikkünkben sorra vesszük ezeket és bemutatjuk általánosan az ügyintézés menetét. Mivel a téma igen sokrétű, ebben az írásban csak a legfontosabbakra szorítkozunk. Amennyiben kérdése lenne, ajánljuk figyelmébe korábbi, a témával összefüggő cikkeinket, illetve munkatársaink is örömmel segítenek!
Kinek szükséges tartózkodási engedély Magyarországon?
Tartózkodási engedélyre (angolul residence permit) azoknak az úgy nevezett harmadik országbeli állampolgároknak van szüksége, akik 180 napon belül 90 napot meghaladó időn át szeretnének Magyarországon tartózkodni. Egyszerűen szólva tehát azoknak a polgároknak, akik nem magyar állampolgárok, nem hontalanok, menekültek, menedékesek vagy nem az Európai Gazdasági Térség egyik országának állampolgárai.
Harmadik országbeli állampolgárok hosszabb távú tartózkodása esetén tehát tartózkodási engedély szükséges, mellyel kapcsolatban az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) illetékes. Az engedély kérelmezése állampolgárságtól és tartózkodási helytől függően történhet Magyarországon vagy magyar külképviseleteken is. Ugyancsak ez a hivatal végzi a tartózkodási engedélyek hosszabbításával és törlésével kapcsolatos teendőket is. Figyelni kell arra egyes kérelmeknél és a beutazáskor, hogy különböző nemzetiségekre különböző szabályok vonatkozhatnak!
A 90 napot meghaladó tartózkodás szabályozása országonként eltérhet, nincs egységes gyakorlat a schengeni tagállamok között. Egy Magyarországra hosszabb távra beutazni kívánó külföldi az engedély kérelmét benyújthatja az illetékes magyar külképviseleten, vagy amennyiben Magyarországon tartózkodik akkor az illetékes idegenrendészeti hatóságnál is. Figyelni kell arra hogy a második lehetőség nem minden esetben lehetséges!
Vízumköteles országok állampolgárai hosszabb távú tartózkodás esetén a beutazáshoz először úgy nevezett D típusú vízumot kapnak. Ez abban az esetben valósul meg, amennyiben kérelmüket a hivatal támogatta. Ezzel a vízummal léphetnek be Magyarországra, hogy később átvegyék tartózkodási engedélyüket.
Tartózkodási engedélyek (residence permit) típusai Magyarországon
Hazánkban jelenleg a következő célokból lehet tartózkodási engedélyt igényelni:
- Tanulmányi célú tartózkodási engedély
- Hallgatói mobilitási tartózkodási engedély és hallgatói mobilitási igazolás
- Gyakornoki tevékenység célú tartózkodási engedély
- Álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedély
- Foglalkoztatás célú tartózkodási engedély
- Vendégmunkás tartózkodási engedély
- Beruházás célú tartózkodási engedély
- Jövedelemszerzés célú tartózkodási engedély
- Vállalaton belüli áthelyezés célú tartózkodási engedély és hosszú távú mobilitási engedély
- Szezonális munkavállalás célú tartózkodási engedély
- Hivatalos célú tartózkodási engedély
- Látogatás célú tartózkodási engedély
- Kutatási célú tartózkodási engedély
- Kutatói hosszú távú mobilitási tartózkodási engedély
- Kutatói rövid távú mobilitási igazolás
- Gyógykezelés célú tartózkodási engedély
- Családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély
Az engedély kiadásának feltételei
Annak, hogy ki kaphat tartózkodási engedélyt hazánkban, szigorú feltételei vannak. A követelmények, feltételek a tartózkodás céljától függően eltérnek. Azonban van néhány általános irányelv amelyeknek mindenkinek meg kell felelnie. Ezeket így összegezhetjük:
- érvényes úti okmány (útlevél)
- rendelkezni kell a vissza- vagy továbbutazáshoz szükséges engedéllyel miután a magyar engedély lejár
- igazolni kell a beutazás és tartózkodás célját
- rendelkezni kell magyar szálláshellyel vagy lakóhellyel
- rendelkezni kell a tartózkodás teljes időtartamára a lakhatást és megélhetést, valamint a kiutazás költségeit is biztosító anyagi fedezettel
- rendelkezni kell teljes körű egészségügyi biztosítottsággal vagy annyi megtakarítással, amiből az ilyen jellegű kiadásokat fedezni lehet
- nem állhat a jelentkező kiutasítás vagy beutazási és tartózkodási tilalom hatálya alatt, illetve beutazása vagy tartózkodása nem veszélyezteti Magyarország közrendjét, közbiztonságát, nemzetbiztonságát vagy közegészségügyi érdekeit
- nem állhat a jelentkező beutazási és tartózkodási tilalmat elrendelő SIS figyelmeztető jelzés hatálya alatt
Tartózkodási engedély és ideiglenes tartózkodási engedély közötti különbség
Tartózkodási engedélyt általánosságban minden harmadik országbeli polgár igényelhet, amennyiben a feltételeknek megfelel. Ezzel szemben ideiglenes tartózkodási engedélyre jelenleg összesen 8 ország állampolgárai jogosultak. Ők a következők: az új-zélandi, a koreai, az ausztrál, a japán, argentin és a chilei állampolgárok, valamint Tajvan és Hong Kong lakosai kérhetnek ilyen típusú engedélyt, amennyiben megfelelnek a jogszabályokban foglalt követelményeknek. Ez az engedély egyébként az ideiglenesen munkát vállaló turistákat érinti. Fontos információ továbbá, hogy van egy éves kvóta ilyen típusú engedélyek terén.
Az ügyintézés lépésről lépésre
Többféle tartózkodási cél lehetséges, egy korábbi bekezdésekben felsoroltuk ezeket. Amennyiben szükség van tartózkodási engedélyre, úgy az alábbiak szerint kell általánosan eljárni. A következőkben pontról-pontra végigvesszük a teendőket.
- Tartózkodás céljának meghatározása Magyarországon
- A megfelelő dokumentáció, igazolások, hiteles fordítások, felülhitelesítések beszerzése
- Amennyiben a dokumentumok leadás külképviseleten történik: időpont foglalása majd a dokumentáció leadása és adott esetben részvétel a nagykövetségi interjún
- Ha a dokumentáció leadása Magyarországon történik vagy kedvezményes foglalkoztató által, akkor minden anyagot online szükséges leadni
- Ügyintézési díjak megfizetése
- További információk, hiánypótlások benyújtása, ha szükséges
- Megvárni, míg döntés születik az ügyben. Ez nemzetiségenként és tartózkodási célonként eltérő
- Pozitív döntés esetén a beutazási vízum átvétele, majd a beutazás után regisztrációt követően a tartózkodási engedély átvétele
- Ha a kérelmező Magyarországról adta be tartózkodási engedély iránti kérelmét, akkor pozitív döntés esetén postai vagy személyes úton tudja átvenni a tartózkodási engedély kártyát
Figyelem! Az eljárások többsége díjköteles, de egyes esetekben, illetve bizonyos eljárások esetében akár díjmentes is lehet. Ezért még beadás előtt érdemes ellenőrizni, hogy az adott eljárás díjmentes-e, vagy sem.
Hogyan lehet meghosszabbítani a tartózkodási engedélyt?
A hosszabbítást online lehet intézni Magyarországon akkor, ha a fentiekben részletezett feltételek továbbra is fennállnak a külföldi személynél. Nem szükséges a hosszabbításhoz a kérelmezőnek hazautaznia. Az hosszabbíthatja meg továbbá engedélyét, aki nem hagyta el az országot félévenként egyszer sem 90 napnál hosszabb időre. Nagyon fontos, hogy a hosszabbítási kérelmet az előző engedély lejárata előtt legalább 45 nappal kell leadni. Ha ez nem teljesül, akkor külön indoklást kell írni a kérelem mellé, részletezve az indokokat a késedelmes leadással kapcsolatban. Ezután szükséges megfizetni az eljárás díját és várni a döntésre.
Nem lehet hosszabbítást kérni lejárt engedélyre. Ekkor új kérelmet kell benyújtani, de ehhez főszabály szerint haza kell utaznia a kérelmezőnek és ott újból beadni a kérelmet.
Külföldi házastársra vonatkozó szabályok
A következő tartózkodási engedélyek igényelhetőek magyar állampolgárok, illetve EGT állampolgárok harmadik országbeli házastársai számára:
- Családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély
- EGT állampolgár családtagja tartózkodási kártya
- Magyar állampolgár családtagja tartózkodási kártya
A kérelmet többféle jogcímen lehet igényelni, de gyakoriak a tévedések a kérelmezés viszonylagos bonyolultsága miatt, illetve külön veszélye és nehezítő tényezője ennek a területnek a visszaélések magas száma is.
Magyar állampolgárok harmadik országbeli állampolgár családtagjai kapcsán voltak a közelmúltban jogszabályi változások amikre érdemes hosszabbítás esetén odafigyelni.
Mi a különbség a tartózkodási és a letelepedési engedély között?
Tartózkodási engedéllyel maximum 2 évig lehet Magyarországon maradni. Ez az úgy nevezett “előszoba” a letelepedéshez. Jogszerű és huzamosabb tartózkodás esetén bizonyos idő eltelte után (minimum 3 év) lehet letelepedési engedélyt igényelni. A letelepedési engedély korlátlan tartózkodásra jogosít, a tartózkodást igazoló kártyát kell 5 évente meghosszabbítani. Letelepedési engedély birtokában kaphat már a kérelmező magyar lakcímkártyát is (szálláshely bejelentő helyett). Emellett számos olyan jog megilleti a letelepedett személyeket, amik tartózkodási engedélyek birtokosait nem.
*
Igény esetén magyarországi tartózkodási engedélyek ügyében is szívesen segítünk Önnek.