A magyarországi munkaerőhiányt csupán hazai forrásból sokszor nem lehet már megoldani, ezért alternatív megoldásokra is szükség van. Erre tökéletes lehet például a külföldi munkavállalók alkalmazása. Ez azonban korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. Ezért is jönnek jól a tippek külföldi munkaerő toborzásakor.
Tippek külföldi munkaerő toborzás esetén: már itt eldőlhet minden
Ha külföldi állampolgárok alkalmazásáról van szó, akkor a legtöbben főként az utaztatásra, adminisztrációra és a szállásra helyezik a hangsúlyt. Pedig van még egy, ezeknél talán fontosabb lépés, amire olykor a legtöbb időt kell fordítani és semmiképpen sem szabad elkapkodni: a toborzás.
Szerencsére az elmúlt években a magyar állam is felismerte, hogy többek között külföldi forrás bevonásával lehet megoldani az aktuális munkaerőhiányt hatékonyan, ezért is történtek jogszabályváltozások. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy az egész folyamat sokkal könnyebb lett, pláne a toborzás terén nem.
A toborzás már ott elkezdődik, hogy felmérjük az igényeket (hány munkavállalóra van szükség, milyen területre), valamint kiválasztjuk a forrás országot. Fontos továbbá az is, hogy ezt a folyamatot nem érdemes “házilag” megoldani. Sokkal jobb választás az, ha egy profi munkaerő-szakértőt keresünk meg, aki több éves tapasztalattal és kiépült, széles kapcsolati hálóval rendelkezik. Így az egész toborzás folyamata sokkal hatékonyabb és gyorsabb lehet.
A toborzásnak része a célország kiválasztása után az interjúztatás megkezdése. Itt megvizsgálják a jelentkezőket, hogy szakmailag megfelelnek-e az elvárásnak, büntetlen előélettel rendelkeznek, valamint az egészségügyi papírok is rendben vannak. Természetesen ez a három szempont még ha meg is felel, nem jelent garantált helyet a végső listán.
Bár sokan a kiválasztást teljes mértékben a toborzókra bízzák, mindenképp fontos hogy a fogadó fél legalább online interjúzzon az összes jelentkezővel. Érdemes alaposan megválogatni azt, hogy végül kikkel fog együtt dolgozni a cég. Hisz ezen múlik az egész projekt hatékonysága és sikeressége. Ha rossz munkavállalók kerülnek kiválasztásra, azokat sokkal nehezebb “menet közben”, a munka elkezdése után pótolni, hisz akkor az egész folyamatot újra kell indítani mely sok anyagi és idő veszteséggel járhat.
Állítsunk fel egy keretrendszert és kérjük ki szakértő véleményét
Érdemes a témában tippeket, tanácsokat olvasni. Magyarországon a cégek nagy többsége nem rendelkezik külföldi munkavállaló toborzásával kapcsolatos tapasztalattal. Ezért is van szükség munkaerő-szakértőkre, amelyek már több ilyen projektet is sikeresen levezényeltek. Segítenek megfogalmazni, tisztázni az igényeinket, arra több megoldási javaslatot kidolgozni. A toborzás során pedig már alapból a megfelelő helyen kezdik el a keresést. Alaposan megválogatják a jelölteket, hogy garantáltan csak olyanok kerüljenek be a programba, akik minden elvárásnak maximálisan megfelelnek.
A folyamat nem áll meg a toborzásnál
A külföldi munkaerő toborzást gyakran nevezik az első lépésnek, ha külföldi munkavállalók alkalmazásáról van szó, de ez inkább csak a második. Az első az igények tisztázása, valamint a megfelelő munkaerő-szakértő megtalálása. A toborzás után következik az adminisztráció, a munkavállalási célú tartózkodási engedélyek beszerzése, amiben szintén segíteni tudnak a szakemberek.
Ha ez megvan (ami szintén nem egy pár napos folyamat), akkor jöhet a vízumok átvétele, az utazásszervezés, szálláshelyek elfoglalása, majd végül a munkába állás. Itt még szükség van tolmácsolásra és HR feladatok elvégzésére is. Mint látható, tippek külföldi munkaerő toborzásakor elérhetőek, de a legjobb, ha keresünk egy munkaerő-szakértőt, aki végig segít minket a teljes folyamaton. Ha kérdése van, keressen minket bizalommal!