Ahogy azzal már mindenki találkozhatott, hazánkban jelenleg az utóbbi években soha nem látott munkaerőhiány uralkodik. A szakértők optimista jóslatai szerint is nehezen elképzelhető, hogy a helyzet pozitív irányba mozduljon el. A gazdaság nem állhat le, szükség van utánpótlásra, de ebben nem segítenek a külföldi munkavállalókkal kapcsolatos tévhitek.
A külföldi munkavállalókkal kapcsolatos tévhitek többségének gyakran kevés alapja van
Az elmúlt időszakban a magyar kormány is felismerte, hogy hazai forrásból nem lehet feltölteni a nyitott pozíciók egy részét, ezért több jogszabályi változás is történt, ami támogatja a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi alkalmazását. Természetesen ez még önmagában nem jelenti azt, hogy özönleni fognak a vendégmunkások és minden betöltetlen munkahely fel lesz töltve. Ebben nagy szerepet játszanak a hazánkban uralkodó tévhitek is.
Az egyik legerősebb ilyen sztereotípia az, hogy a külföldiek elveszik a helyiek, a magyarok munkáját. A vendégmunkások valójában nem a problémát, hanem a megoldást jelentik. Épp azért érkeznek Magyarországra, hogy azokban a pozíciókban dolgozzanak, amire nem lehet találni magyar munkavállalót. Ettől még a helyieknek nem lesz kevesebb a lehetősége, mivel ezeket a munkákat valamilyen okból gyakran alapból el sem vállalják.
A munkaerőhiány is ebből fakad, hogy nincs elég magyar munkavállaló a piacon, ezt pedig minél hamarabb pótolni kell, mivel ellenkező esetben negatívan fog hatni a cégek és a gazdaság teljesítményére is.
Az ázsiai munkavállaló valóban olcsóbb és azonnal elérhető?
Legtöbbször mind a két kérdésre a válasz az, hogy nem. Ahogy arra a részletes útmutatóink is rávilágítanak, minden nemzet, terület, toborzás során más és más körülményekkel találkozunk. A külföldi, például ázsiai munkavállalók alkalmazása gyakran drágább, mint a magyar dolgozóké. Ugyanazt a bért kell számukra is kifizetni, mint a helyieknek, de emellett még gondolni kell a szállásra, a közvetítő cég díjára, valamint a közlekedési és regisztrációs költségekre is.
A külföldi munkavállalók nem fognak azonnal, akár egy héten belül munkába állni. Sőt, a 20 nap is inkább csak álom. A toborzás sem egy kétnapos folyamat, és csak ezután következik a hivatalos ügymenet, a tartózkodási engedély beszerzése, stb. A profi toborzó cégek minden esetben egy -tól -ig időtartamot fognak megadni, mivel erre nehéz garanciát vállalni. Általában 3-5 hónapra kell készülni, de ez is változhat annak tekintetében, hogy pontosan mennyire képzett munkaerőre van szükség, melyik országból, valamint az adminisztrációs-regisztrációs folyamatok során is mindennek rendben kell lezajlania.
A toborzás egyszerű és sokan beszélnek jól angolul
A külföldi munkavállalókkal kapcsolatos tévhitek közé tartozik ez a kettő is. A toborzás az egész folyamatnak a kulcsa, ahol alaposan meg kell válogatni azt, hogy pontosan kiket és mi alapján választunk ki. Érdemes olyan közvetítő céget választani, amelyik kiépült kapcsolati hálóval rendelkezik, több hazai referenciát is fel tud nekünk mutatni, valamint nem bagatellizálja el a műveletet.
Ahogy Magyarországon, úgy Ázsiában sem tud mindenki angolul beszélni még ha sokan be is tudnak angolul mutatkozni. Ugyanúgy kihívás lehet ezzel kapcsolatban a betanítás is, mivel itt le kell fordítani a munkautasításokat, és a magyar alkalmazottakat is fel kell készíteni a külföldiek érkezésére. A folyamat nem egyszerű, ezért is érdemes profik segítségét igénybe venni. Ha kérdése van vagy nem tudja, hogyan induljon el, keressen minket bizalommal.