A meghívólevél egy hivatalos kérelem, amelyet a Bevándorlási Hivatalban, vagy ahogy most hívják, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságon igényelhet. Ez egy olyan eszköz, amelyre munkaadóként, magánszemélyként Önnek szüksége lehet, ha külföldről érkeznek partnerei, látogatói. Az alábbiakban sorra vesszük, pontosan milyen esetekben lehet hasznos, és mire kell odafigyelni a meghívólevél igénylése során.
Mit jelent a meghívólevél?
A meghívólevél (angolul: letter of invitation) egy hivatalos dokumentum, mely a vízumköteles országok lakói számára igazolást nyújt a Magyarországon való tartózkodásra látogatás céljából. Ezt az OIF-nek kell benyújtani, amely elbírálja és záradékolja azt. Ezzel fordulhat meghívottunk a nagykövetséghez, hogy vízumot vagy tartózkodási engedélyt kapjon. Akkor lehet rá szükségünk, ha külföldről szeretnénk meghívni valakit látogatási céllal.
A záradékolt meghívólevél birtokában lehet ún. C típusú vízumot vagy látogatási célú tartózkodási engedélyt igényelni. Vízumot akkor kell igényelni, ha a vendég 180 napon belül 90 napot meg nem haladó ideig szeretne az országban és az Unió területén tartózkodni. Tartózkodási engedélyt pedig akkor kell igényelni, ha 3 hónapnál hosszabb ideig szeretne a meghívott személy Magyarországon lenni. Ha szeretnénk meghívni valakit akár egy projektmunkára, akár üzleti tárgyalásra, akár csak egy látogatásra vízumköteles országból, akkor meghívólevélre lesz szükségünk. A meghívólevéllel a meghívó teljes anyagi és erkölcsi felelősséget vállal a meghívott vendégéért, annak itt tartózkodásáért, gondoskodik róla, és segíti mindenben. Szükség esetén a hazaút költségeit is állja.
Általában olyan esetekben van rá szükség, amikor csak pár hétre, hónapra jön az illető harmadik országból, és a vízumhoz, tartózkodási engedélyhez szüksége van valakire, aki meghívja, és egyúttal vállalja a felelősséget érte a Magyarországon való tartózkodásának idejére.
Meghívólevél Magyarországra: ezekre figyeljünk oda
Ha meghívólevelet kérvényezünk, van néhány dolog, amire mindenképpen érdemes odafigyelni. A következő személyek kérhetnek meghívólevelet: aki magyar állampolgár, vagy aki bevándorolt, letelepedett, és rendelkezik érvényes letelepedési engedéllyel (menekültként vagy oltalmazottként elismert). Ezen kívül az, aki rendelkezik szabad mozgással és szabad tartózkodással: vagyis EGT polgár; valamint külföldi jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet, amennyiben magyar, vagy Magyarországon van a székhelye.
A meghívó a meghívással kötelezettséget vállal arra, hogy gondoskodik a meghívott személy szállásáról, ellátásáról, majd amikor eljön az ideje, a kiutazásáról is. Ha egészségügyi ellátásra szüksége van a meghívottnak, akkor az is beletartozik ebbe az egyezségbe. Ha előfordulna az, hogy a meghívó a meghívás időtartama alatt elhalálozik, minden kötelezettség a jogi örökösét terheli.
Mik a meghívólevél feltételei?
A meghívólevél benyújtásához ki kell tölteni a megfelelő formanyomtatványt, a mellékletekkel együtt, valamint be kell fizetni az eljárási díjat, amely személyes benyújtás esetén 16000 forint, elektronikus ügyintézés során jelenleg 9000 forint. Erről számlát is lehet kérni, ha igény van rá. Elektronikus benyújtás esetén kártyás fizetés lehetséges, személyes benyújtás esetén csekkel is tudunk fizetni.
Hozzátartozik mindehhez, hogy ha csak a meghívó egészségügyi állapota nem teszi ezt lehetővé, személyesen kell megjelenni a hatóság előtt mindkét esetben kétszer. Előbbi esetben, ha a személyes megjelenés nem lehetséges, engedélyt kell kérni az Idegenrendészeti Főigazgatóságtól.
A meghívólevél benyújtása a lakóhely szerint illetékes hatóságnál kell hogy megtörténjen személyesen, illetve jogi személy esetén meghatalmazott képviseletében.
A dokumentum nem ugyanarra jogosít, mint a munkavállalási engedély, és munka vállalásához mindenképpen az utóbbi szükséges. A meghívólevél viszont a rövid távú tartózkodás esetén segíthet amikor látogatás a cél.
Az elbírálás többnyire 15 napon belül megtörténik a regionális igazgatóságon. Ennél hamarabb, 8 napon belül is megtörténhet a meghívás elbírálása abban az esetben, ha Magyarországnak jelentős gazdasági, kulturális, sport- vagy tudományos érdeke fűződik a meghívott jelenlétéhez és munkájához.
Ha elutasításra kerül a sor, van lehetőség jogorvoslatra, ekkor 15 napon belül fellebbezést kell benyújtani az elbíráló hatóságnál, díj ellenében.
Milyen adatokat tartalmazzon?
A meghívólevélnek tartalmaznia kell a kérelmező magánszemély adatait:
- név,
- születés helye,
- ideje,
- anyja neve,
- állampolgársága,
- személyigazolványának a száma,
- a tartózkodás jogcíme
- valamint a lakcíme.
Jogi személy esetén:
- név,
- székhely,
- adószám,
- cégjegyzékszám,
- a kötelezettségvállalásra jogosult személy neve.
Szükségesek emellett a meghívott és adott esetben családja (házastárs, gyermekek) személyes adatai, útlevél száma, valamint a meghívóval való kapcsolat jellege (rokoni kapcsolat vagy a megismerkedés körülményei).
Az adatokon túl a meghívás célja, időtartama, a meghívás idejére vonatkozó szálláshely címe és adatai is szükségesek, ha nem egyezik meg a meghívó lakcímével. A meghívólevél kérelmének hatósági záradéka kimondja, hogy a meghívólevél a beutazás és a tartózkodás anyagi fedezetének igazolásaként elfogadható.
Kötelező mellékletek közé tartozik a szálláshely tulajdonjogot igazoló okirata, bérleti szerződéssel vagy lakhatási nyilatkozattal igazolva, esetleg kereskedelmi szálláshely foglalásával. A meghívás anyagi fedezete igazolható keresetigazolással, vagy bankszámlakivonattal, esetleg adóhatóság által kiállított jövedelemigazolással a meghívó részéről.
A meghívólevél legfeljebb 365 napig érvényes.
Milyen iratok kellenek hozzá?
A meghívólevélhez szükségesek a meghívó részéről a személyi okmányok: személyi igazolvány, lakcímkártya, illetve ha a szállás megegyezik a meghívó lakhelyével, akkor az arra vonatkozó tulajdonjogi okirat vagy lakhatási nyilatkozat.
A meghívott részéről szükséges: útlevél.
Meghívólevél minta
Az OIF alábbi oldaláról lehet letölteni a Meghívólevél formanyomtatványt.
Ha segítségre van szüksége meghívólevél ügyintézésével vagy egyéb idegenrendészeti ügyekben,