A relokáció főként a munkaerők áttelepülésének, cseréjének az egyik eszköze. A magyar munkaerőpiacon évek óta nagy a hiány, és sok esetben külföldi munkaerő foglalkoztatása a megoldás erre a problémára. Többféleképpen lehet pótolni a rövidebb-hosszabb távon hiányzó munkaerőt, az egyik megoldás a relokáció. De másra is jó a relokáció: egy-egy projekthez segítségnyújtás a cég számára, illetve külföldi tapasztalatszerzés a munkavállaló számára. A beilleszkedési folyamatokban azonban nem árt, ha segít egy szakember.
Mit jelent a relokáció?
A relokáció (magyarul áttelepülés) általában egy magasabban kvalifikált munkavállaló komplex ideiglenes külföldre települése vagy telepítése. Ez takarhat több hónapot vagy akár éveket is. Lehet kiküldetés vagy vendégelőadó-lét, szakmai tapasztalat gyűjtésére szolgáló időszak, PhD-írás, kutatás, esetleg munkaerő-kölcsönzés keretében is történhet. Beszélhetünk relokációról diákok, vagy fizikai munkavállalók esetén is.
A relokáció során a szakemberek többnyire nem csupán egymaguk jönnek, hanem a családjukkal együtt. Ez plusz nehézséget jelent a számukra, hiszen egy új országban kell egzisztenciát létrehozniuk. De a munkaadó szempontjából sem könnyű a helyzet, elvégre nem csupán a dolgozóra, hanem a hozzá kapcsolódó családtagokra is tekintettel kell lennie. A relokáció során teljesen új életet kezd az illető egy új országban, ami még akkor is kihívás, ha az érkező jól beszéli az ország nyelvét.
Általában a multinacionális cégek vagy középvállalatok azok, amelyek a szakembereik számára időről időre lehetővé teszik, hogy másik országban dolgozzanak, de kutatóknál és esetenként az állami szférában is előfordulnak ilyen lehetőségek. Többnyire tehát közép-vagy felsővezető, esetleg speciális szakember vagy menedzser az, aki külföldre költözik középtávra családostul. Ilyenkor a cég, amely kiküldi a szakembert, legtöbbször valamennyi anyagi segítséget is nyújt számára az átmeneti időre, amely szükséges ahhoz, hogy belendüljön minden: lakhatás és munka, valamint a családtagok, házastárs, gyermekek intézményekbe járása. De gyakran előfordul, hogy felsővezetők költöznek családostul egy másik országba – természetes, hogy szükségük van segítségre a zökkenőmentes átálláshoz.
Azonban a relokáció, mely hasznot hajt a dolgozónak és munkahelynek egyaránt, minden fél számára megterhelő is egyben. Hiszen rengeteg új változás van, amelyhez alkalmazkodni kell, amelyet meg kell tanulni, sőt, amelyből hasznot kell létrehozni. Ezért a relokáció teljes folyamata során, de főleg az elején és a végén egy relokációs szakember szokott segíteni a munkavállalónak, hogy az idegen országban helyt tudjon állni, és mindenki számára pozitív élmény legyen a kint tartózkodás.
Milyen törvényi keretei vannak a relokációnak?
Magyarországon a külföldi állampolgárok tartózkodását elsősorban a 2023. évi XC. törvény szabályozza. A tartózkodás céljától függően kell különféle tartózkodási engedélyeket (EGT állampolgároknak regisztrációs igazolást) szerezni. Az Európán kívülről érkező munkavállalók számára szükség van munkavállalási engedélyre is. Ennek szabályozását a 445/2013-as kormányrendelet szabályozza..
A vállalati relokációs szabályzat ugyan nem a törvények részét alkotja, de a cégen belüli áttelepüléseknek fontos iránymutatója.
Mit csinál a relokációs szakember?
A relokáció során a relokációs szakember az, aki az áttelepülő és a nulláról új életet kezdő munkavállalónak mindenben segítségére van; a megfelelő lakás megtalálásától a gyerekek helyi óvodába való bekerülésén át a sportolási és szabadidős tevékenységekig. És persze nem utolsó szempont, hogy ha a szakember társa is költözik, ő is kapjon munkát az adott országban. Tehát az áttelepülő munkaerő teljeskörű támogatása általában a relokációs szakember munkája.
Az adminisztrációs terhek és azok elintézése nem egyszerű feladat semmilyen országban: a tartózkodási és munkavállalási engedély, az adószám, TAJ-szám, egyéb biztosítások, bankszámlaszám és egyéb intéznivalók a helyi bürokráciát nem ismerő embereknek nehéz a kezdetek kezdetén. Nem beszélve arról, hogy addig is, míg ezek rendben vannak, lakni kell valahol, és enni is kell valamit. Ha pedig még gyerekek is vannak, akkor az ő óvodájukat, iskolájukat és nyelvi-kulturális beilleszkedésüket is támogatni kell.
A relokációs szakember ráadásul nem csupán a kezdeti időszakban támogatja az áttelepülőket, hanem végig, bármilyen probléma felmerül. Illetve a visszaköltözés formaságaiban is segít a munkavállalónak. Ilyen lehet a hazaút megszervezése, a lakás visszaadásával kapcsolatos ügyek, vagy a felmondási idő, a gyermekek intézményekből való kilépése. Bár kevesebb feladatot és szervezést igényel, a hazaútnál, kilépésnél is vannak szervezési feladatok. Ezek szintén a relokációhoz tartoznak, és egy szakember segítsége nélkül rengeteg idő, energia és pénz menne el rá a hibázási lehetőségekről nem is beszélve.
Mi a különbség a mobility manager és a relokációs szakember között?
A mobility manager munkája nagyon hasonlít a relokációs szakember munkájára. Ez azonban inkább a cégen belüli átszervezéseket foglalja magába. Cégről cégre változik, hogy hogyan támogatják egy munkatárs áttelepülését egy másik országba, és a relokációs szakember általánosságban véve szélesebb spektrumon tud segíteni a mobility manager-nél. Az egyetemeknél, ahol a hallgatókat küldik ki ösztöndíjjal egy-két szemeszterre, nincs még család, és általában kicsit kevesebb macerával jár a folyamat. Így a mobilitást mobilitási szakemberek intézik. Egy már családdal rendelkező, azokkal együtt mozgó munkatárs esetén azonban más tapasztalatokra is szükség van a megfelelő segítséghez: a relokációs szakember minden ilyesmiben jártas.
Érdemes lehet utánanézni, hogy melyik cég mennyi támogatást ad a külföldre érkező alkalmazottjának, mit finanszíroz neki és mi az, amit magának kell megoldania. De mind a mobility manager, mind a relokációs szakember tisztában van azzal, hogy milyen típusú segítségre van szüksége az áttelepülő munkaerőnek.
Hol találok megbízható relokációs szakembert?
Magyarországon a relokáció szolgáltató cégeknél és multinacionális vállalatoknál is találhatunk szakképzett és gyakorlott szakembereket, de több olyan vállalat, amely külföldiek behozatalával foglalkozik, jártas lehet a relokációhoz kapcsolódó tevékenységekben. Így érdemes lehet hozzájuk fordulni. Onnan tudjuk, hogy megbízható valaki, hogy jó referenciákkal rendelkezik, illetve ajánlás alapján is érdemes lehet relokációs szakemberrel felvenni a kapcsolatot. Ezek a szakemberek többnyire nem ahhoz a vállalathoz tartoznak, amelyik a szakembert áthelyezi, hanem többnyire külsős cégként dolgoznak be nagyvállalatoknak.
Ha segítségre van szüksége, lépjen kapcsolatba velünk.>>>