Magyarország ez év kezdetétől, egészen pontosan januártól ismét belépett a harmadik országbeli befektetőkért folyó nemzetközi versenybe. Ehhez új törvényt, jogszabályokat kellett életbe léptetni, megteremtve ezzel az alaptörvényben foglalt befektetésekhez kötött tartózkodás lehetőségét. Ez vezetett a magyar “golden-visa”, avagy befektetői tartózkodási engedély megjelenéséhez.
Mire jó a magyar aranyvízum, avagy befektetői tartózkodási engedély?
Az új vendégmunkás jogszabályok megjelenése mellett ez a másik változás, az aranyvízum-törvény, ami a gazdaság élénkítését szolgálja. A 2023. évi XC. törvény 2024 januárjától lépett életbe, aminek a kedvezményezettjei a harmadik országbeli állampolgárok. Pontosabban az EU-n, valamint EGT-n kívüli állampolgárok. Új vízum és tartózkodási engedély szabályok vonatkoznak rájuk és további lehetőségek nyílnak meg. Ezzel igyekszik a magyar kormány új, és a korábbi opcióknál kedvezőbb szabályozási környezetet teremteni.
Az új törvénnyel erőteljesen beszálltuk a nemzetközi versenybe, mivel más országok is igyekeznek magukhoz csábítani, bevonzani a befektetőket.
A törvényben meghatározott feltételek teljesítésével jár az aranyvízum és ennek birtokában lehet kérni a tartózkodási engedélyt. Mit nyújt a vízum? Ha valaki rendelkezik vele, akkor száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó tartózkodásra jogosít fel. Továbbá többszöri beutazást is megtehet az igénylő, valamint a vendégbefektetői tartózkodási engedélyt is megigényelheti. Ha utóbbit megkapta, akkor szabadon mozoghat a schengeni térség teljes területén. A magyar “golden-visa”, avagy befektetői tartózkodási engedély érvényességi ideje legfeljebb 10 év, de ez meghosszabbítható további 10 évvel.
A magyar jogrendszer lehetőséget ad a családegyesítésre is, ha úgy kívánja az aranyvízummal, tartózkodási engedéllyel rendelkező befektető.
A befektetési feltételek nagyon szigorúak, így aki ilyen anyagi áldozatot vállal, az valószínűleg nem pár napot akar majd Magyarországon tölteni, hanem komoly szándékok vezérlik.
Mik a befektetési feltételek?
A tartózkodási engedélyekről érdemes olvasni, mivel az elmúlt időszakban több változás is életbe lépett. Fontos, hogy az aranyvízum birtokában a meghatározott befektetések valamelyikét meg kell valósítani a Magyarország területére történő belépését követő három hónapon belül az adott személynek. Ilyen például a jogszabály által előírt egyéb feltételeknek megfelelő MNB által nyilvántartásba vett ingatlanalap által kibocsátott 250 ezer euró értékű befektetési jegy beszerzése. A második lehetőség az, hogy egy legalább 500 ezer euró értékű Magyarországon található tehermentes lakóingatlan tulajdonjogának a megszerzése, amit akár a családtagokkal közösen is megtehet. Az adásvétel időpontjától 5 évig tartó terhelési és elidegenítési tilalmat kell bejegyezni.
A harmadik alternatíva pedig az, hogy legalább egymillió euró értékben történő tudományos kutatási, oktatási vagy művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adomány nyújtása valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.
Fontos a részletes tájékozódás
Még mielőtt bármelyik tartózkodási engedély mellett döntünk vagy elkezdjük az igénylési folyamatot, mindenképpen konzultáljunk egy szakértővel, aki segít eligazodni az ügymenetben, az adminisztrációs útvesztőben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot és segítünk a teljes műveletben.