A harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatása Magyarországon komoly kötelezettségeket is jelent a munkáltatók és a fogadó szervezetek számára.
A jogszabályok értelmében a munkaerő-kölcsönző cégek is munkáltatónak minősülnek, ezért az ilyen vállalatok által foglalkoztatottak esetében a bejelentési kötelezettségek a munkaerő kölcsönző céget terhelik. Az elmulasztott vagy helytelen bejelentések közrendvédelmi bírságot vonhatnak maguk után.
A munkáltatók és fogadó szervezetek feladatai
A munkáltatók kötelesek harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatásával kapcsolatban több esetben bejelentést tenni az idegenrendészeti hatóságnál. Továbbá intézni az állampolgárok munkavállalási engedélyének megszerzését és megújítását.
A bejelentést a foglalkoztatás megkezdéséről, a jogviszony idő előtti megszűnéséről illetve ha a dolgozó a munkát nem kezdi meg legfeljebb 5 napon belül kell benyújtani az idegenrendészet online felületén (Enter Hungary felület). Ennek tartalmaznia kell a munkavállaló személyes adatait, a foglalkoztatás típusát, időtartamát és helyét, valamint a betöltendő munkakör nevét és a bérezést. Fogadó szervezeteknek is kötelezettségük van ilyen bejelentéseket tenni.
A vállalatoknak szigorúan be kell tartaniuk az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által kiadott tájékoztatókban foglaltakat, valamint tisztában kell lenniük a Magyarországon alkalmazandó munkajogi szabályokkal is, hogy biztosítsák a harmadik országbeli állampolgárok jogainak érvényesítését.
A külföldi munkavállalók foglalkoztatása egyre nélkülözhetetlenebb a munkaerőhiány miatt. Így célszerű jól megismerni a jogszabályokat és a hatósági eljárásokat, hogy a működés szabályos legyen és el lehessen kerülni az esetleges bírságokat. Ehhez nagy segítség lehet, ha leveszik a teljeskörű bevándorlási ügyintézés terhét a cég válláról.
Egyéb kötelezettségek harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatása esetén
A munkáltatóknak és fogadó szervezeteknek ellenőrzési és megőrzési kötelezettségük van, amikor harmadik országbeli munkavállalókat foglalkoztatnak. Az ellenőrzési kötelezettség azt jelenti, hogy ellenőrizni kell, hogy a foglalkoztatott munkavállalók rendelkeznek-e érvényes munkavállalási engedéllyel.
A megőrzési kötelezettség pedig azt jelenti, hogy ezen vállalatoknak meg kell őrizniük a munkavállalók engedélyeinek másolatát, valamint a foglalkoztatással kapcsolatos bejelentéseket.
Amennyiben valamely szervezet nem tartja be ezeket a kötelezettségeket, vagy helytelen bejelentést tesz, akár 500.000 forintos közrendvédelmi bírságra számíthat. A bírság mértéke a jogszabályok értelmében változó lehet, és attól is függ, hogy az adott esetben mennyire volt szándékos a jogszabályok megsértése.
Mindenképp érdemes törekedni arra, hogy szükség esetén bizonyítani lehessen, hogy az adott vállalat minden kötelezettségének eleget tett.
Milyen további teendőkre érdemes felkészülni?
Mindezek mellett, a munkáltatóknak és fogadó szervezeteknek szükséges a munkavállalók beilleszkedését segíteni, hogy a munkavállalók könnyebben alkalmazkodhassanak az új környezethez és a munkahelyi kultúrához. Ki kell alakítani a munkavállalók integrációját célzó programokat, hogy segítsék a beilleszkedésüket és így javítsák az általuk végzett munka minőségét.
A harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban különös odafigyeléssel érdemes tehát eljárni az ügyintézés során, hogy biztosan minden jogszabálynak sikerüljön megfelelni. Ha bármilyen kétség merülne fel, mindenképp javasoljuk, hogy forduljanak szakértőhöz.