Manapság talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy Magyarországon hatalmas a munkaerőhiány. Nemcsak hozzánk jön más országokból növekvő számban vendégmunkás, de a magyarok közül is rengetegen választják a kivándorlást nyugatra. Ennélfogva számos hazai cég küszködik azzal, hogy nincs elég dolgozója. A vendégmunkások Magyarországon ezt a hiányt tudják orvosolni. Azzal, hogy elvégzik azt a munkát, amelyet a hazai munkaerő nem végez el, fontos feladatot látnak el az ország gazdaságában. Az alábbiakban a hazánkban élő és dolgozó vendégmunkásokról szedtünk össze hasznos információkat.
A vendégmunkás fogalma
A vendégmunkás (angolul: guest worker, németül: gastarbeiter) azt a személyt, azt a munkaerőt jelenti, aki egy idegen országban vállal munkát, meghatározott időre. Átmeneti időszakról van szó, innen is a szó: egyfajta vendég-viszonyban vannak egy adott helyen a szerződésben meghatározott időtartamra. Majd ezt követően visszatérnek hazájukba. Vagyis elsősorban dolgozni jönnek, nem letelepedni.
A vendégmunkások többnyire betanított fizikai munkát végeznek, ki könnyebbet, ki nehezebbet. De olyan is előfordul, hogy szakképesítéssel rendelkező munkavállaló próbál szerencsét egy másik országban. Manapság a vendégmunkások zöme, akik Magyarországon tartózkodnak, Ázsiából érkeznek. A magasan kvalifikált munkavállalók családdal együtt is érkeznek olykor, a fizikai munkásként dolgozók pedig inkább egyedül. Jellemzően férfiak jönnek, és a családjukat, ha van, otthon hagyják. A munkavállalási engedélyük lejártával hazamennek, és esetlegesen újra visszajönnek a későbbiek folyamán.
Miért van szüksége az országnak vendégmunkásokra?
Magyarországnak több okból is szüksége van vendégmunkásokra. Az utóbbi években a magyar munkavállalók egy része elment külföldre akár ugyanúgy vendégmunkásként, akár tartósan. A hazai cégek pedig gyakran nem találnak megfelelő létszámú vagy minőségű magyar munkaerőt emiatt. Feltétele is a vendégmunkások alkalmazásának, hogy az adott területen ne legyen rendelkezésre álló kiközvetíthető magyar munkaerő. Emellett problémát okoz a magyar munkaerőpiacnak az öregedő társadalom is. Emiatt minden évben kevesebb munkavállaló lép be a piacra mint amennyien nyugdíjba vonulnak. Gondot okoz még az eltérő kereslet és kínálat is a munkaerőpiacon földrajzilag illetve képzettség tekintetében.
Különösen a termelési területeket érinti a munkaerőhiány, az ukrán-orosz háború pedig még árnyalta a képet. Ahhoz tehát, hogy a magyar gazdaság legalább ugyanúgy haladjon és növekedjen, mint ahogy eddig, szükség van munkaerőre, akik elvégzik az adott munkát. Ráadásul előny, hogy az ázsiai vendégmunkások a megfelelő betanítás után szívesen és pontosan viszik véghez a megadott feladatokat, alapvetően pozitív munkamorállal rendelkeznek.
A vendégmunkásokat elsősorban az otthoninál magasabb bérek motiválják arra, hogy Magyarországra jöjjenek dolgozni. Többnyire azonos feltételek mellett dolgoznak mint a magyar munkavállalók. Hiszen törvény szabályozza, hogy a külföldi munkavállaló, akár EU-n belülről, akár harmadik országból jön, nem kaphat kevesebbet a magyar állampolgároknál.
Milyen szakmákban dolgoznak vendégmunkások Magyarországon?
A vendégmunkások egyharmada a feldolgozóiparban dolgozik, más részük mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban (pl. tehénfarmokon), vagy műszaki-informatikai-területen vállal munkát. De az autóiparban, a gyártás-összeszerelés területén különböző gyárakban, valamint az építőiparban is nagy hasznát veszik a vendégmunkásoknak, külföldi munkavállalóknak. Sőt, még vendéglátóiparban is dolgoznak külföldiek, hiszen ezeken a területeken van a legnagyobb hiány.
Statisztikai adatok a Magyarországon foglalkoztatott vendégmunkásokról
Hány vendégmunkás él ma az országban?
Általánosságban elmondható, hogy több tízezer vendégmunkás dolgozik ma Magyarországon, de ez még így is csak egy részét tölti ki a hiánynak, ugyanis több forrás szerint is majdnem 100 ezer munkavállaló hiányzik a gazdaságból. A vendégmunkások nagy része már nem a szomszédos keleti országokból, Romániából és Ukrajnából érkezik, hiszen ők a közelség miatt egyszerűen továbbállnak még nyugatabbra. A nálunk dolgozó vendégmunkások újabban főleg Ázsiából, ezen belül Dél-Kelet-Ázsiából jönnek. India, Vietnam, Fülöp-szigetek, Mongólia élen jár abban, hogy vendégmunkásokat küldjön Európába, akik néhány hónapig vagy évig, egy vagy több ízben vállalnak munkát az országban.
Indiai munkavállalók például az utóbbi években ezres nagyságrendben érkeztek éves szinten hazánkba.
Megyei adatok
A keleti országrészben, Szabolcs-Szatmár-Bereg- valamint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 10%-a él a vendégmunkásoknak 2020-as adatok alapján. Mivel többek között Észak-keleten és Csongrád-Csanád megyében nagy az élelmiszeriparban a munkaerőhiány, így ott ezen a területen alkalmaznak gyakran vendégmunkásokat. Győr-Moson-Sopron megyében a mezőgazdaságban, míg Pest megyében és Budapesten elsősorban feldolgozó- és járműiparban dolgoznak külföldi munkavállalók. Itt vannak egyébként a legtöbben, a vendégmunkások 60%-a, több mint 9000 külföldi dolgozó. 13%-uk Közép-Dunántúlon található, Veszprém, Fejér és Komárom-Esztergom megyében.
Vannak ezen kívül adminisztratív és műszaki, szakmai területeken is vendégmunkások, illetve a különböző szolgáltatásokat támogató területeken is nagy szükség van a munkájukra. Ezen szakmákban dolgozók legfőképp a fővárosban élnek és dolgoznak.
Megéri-e vendégmunkást alkalmazni?
A cégeknek és a magyar államnak alapvetően megéri vendégmunkásokat alkalmazni, mert a munka el lesz végezve. Máskülönben megállna a gyártás, termelés és egyéb szükséges folyamatok. Bár olykor jelentős költségekkel jár egy-egy külföldi vendégmunkás Magyarországra hozatala és betanítása, hosszú- és középtávon mégis megéri, mert a munka, amit végeznek, hamar kompenzálja a költségeket. Ráadásul minőségi munkát adnak ki legtöbbször a kezükből.
A vendégmunkások megfelelő gondoskodás esetén hamar alkalmazkodnak a magyar körülményekhez. Ha a nyelvet nem is tanulják meg minden esetben, hamar szocializálódnak, betanulnak és értékes munkaerővé válnak.
Mivel a vendégmunkások egy része más vallású, ezért nem okoz nekik problémát a magyar állami és a keresztény ünnepeken dolgozni, hiszen nekik máskor vannak ünnepeik. A termelés szempontjából ez előnyös a cégnek, de nem hátrány a munkavállalónak sem.
Tartanak-e a magyarok a vendégmunkásoktól?
Összességében mondhatjuk, hogy vidéken gyanakvóbbak az emberek és jobban tartanak a vendégmunkásoktól. A nagyvárosokban élők jobban megszokták a külföldieket és kevésbé tartanak tőlük. Ezzel ellentétben egy vidéki kisvárosban vagy faluban, ha megjelenik egyszerre több idegen kinézetű vendégmunkás, a helyiek olykor gyanakvással, tartózkodással fogadják őket. Az ázsiai vendégmunkások azonban általában hamar bebizonyítják, hogy nem bajkeverő, hanem inkább békés kaliberű és életmódú emberek, akiktől nincs mit tartani.
Mire számíthatok munkaadóként, ha vendégmunkásokat akarok foglalkoztatni?
Munkáltatóként Önnek mindenképpen szüksége lesz egyrészt arra, hogy a vendégmunkásokat valahogy megtalálja és idehívja. Számos cég, köztük mi is, szakosodott arra, hogy felkutassa a megfelelő munkaerőt magyar és más európai cégeknek. Másrészt szükség van arra, hogy a külföldi munkavállalóknak, vendégmunkásoknak minden hivatalos papírt elintézzen, ami magába foglalja a tartózkodási és munkavállalási engedélyt, az adóazonosító jelet, TAJ-kártyát, lakcím bejelentőt, a szállást és nyelvbéli akadályok esetén tolmácsot is. Valamint gondoskodnia kell arról, hogy a vendégmunkás a munka betanulása mellett be tudjon illeszkedni kulturálisan és hogy elégedett legyen. Ezáltal szívesen maradjon itt dolgozni hosszabb távra is.
A harmadik országból való munkavállalók engedélyeztetése valamelyest gördülékenyebb, mint pár évvel ezelőtt. De még mindig elég sok papírmunkával jár.
Ha kérdése van vagy segítségre van szüksége, lépjen kapcsolatba velünk.>>>