A következőkben bemutatjuk, mik a lakcímkártya és a szálláshely igazolás igénylésének, megszerzésének lépései Magyarországon külföldiként. Előbbi EGT-, míg utóbbi harmadik országbeli állampolgárok esetében szükséges. Érdemes elolvasni a Terendo blogján korábban megjelent, „Bevándorlási hivatal: ügyintézés és elérhetőségek” című cikkünket is, melyben fontos és praktikus adatokat, információkat gyűjtöttünk össze!
Lakcímkártya igénylése EGT-állampolgároknak: hol és hogyan?
EGT- állampolgár: magyar állampolgár kivételével az Európai Unió tagállamának, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államnak az állampolgára (az Európai Unió, Svájc, Norvégia, Izland és Liechtenstein állampolgárai).
Ha valamelyik EGT tagállamból érkezik külföldi állampolgár Magyarországra, a következő dokumentumok szükségesek, hogy munkavállalási céllal regisztráltathassa magát. (A linkre kattintva az Enter Hungary oldalán közölt lista nyílik meg!)
Regisztrációs igazolás kiállítását Ön, mint EGT-állampolgár a következő jogcímeken kérheti személyesen vagy online:
- munkavállalás
- álláskeresés
- egyéni vállalkozóként
- cég tulajdonosaként vagy ügyvezetőjeként
- tanulóként
- családtagként (házastárs vagy gyermek)
- egyéb
Regisztrációs igazolást Önnek csak a Magyarországra történő első beutazása alkalmával szükséges igényelnie, amennyiben tartózkodása meghaladja a 90 napot. Amennyiben online igényli meg az igazolást, a személyes megjenés így is kötelező. Majdani lakcímét is a regisztrációs igazolás bejelentőlapján tüntetheti fel. Amennyiben magyarországi tartózkodása során a későbbiekben lakcímváltozást kell bejelentenie, ezt megteheti a lakcíme szerinti illetékes kormányhivatalnál.
A regisztrációs igazolást a hatóság a feltételek hiánytalan igazolása esetén azonnal kiállítja, az igazolás határozatlan ideig érvényes. A külföldi állampolgárnak a bejelentkezést követően további teendője nincs, a lakcímkártyát postai úton küldi meg bejelentett magyarországi lakóhelyére az illetékes kormányhivatal.
A regisztrációs kártya vagy regisztrációs igazolás kiállításának díja 1.000 Ft, melyet Ön bankkártyás fizetéssel vagy banki befizetés (a regionális igazgatóság által rendelkezésre bocsátott csekk) formájában rendezhet.
Milyen költségekkel kell számolnia lakcímkártya igénylés esetén egy külföldi állampolgárnak?
A jelenleg a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság oldalán közölt hivatalos információk szerint a lakóhely bejelentése és a lakcímigazolvány kiállítása illetékmentes – azaz ingyenes – a Magyarországon élő:
- magyar állampolgárok,
- bevándorolt jogállású személyek,
- letelepedett jogállású személyek,
- menekültként elismert személyek,
- oltalmazottként elismert személyek,
- szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek számára.
Ezt erősíti meg az Ügyintézés Kormányzati Portál az utoljára 2022 januárjában frissített Személyi okmányok, nyilvántartás c. cikkében, ahol felhívják a figyelmet arra is, hogy ez a típusú ügyintézés évente egy alkalommal illetékmentes („évente egy alkalommal az állandó személyazonosító igazolvány és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállítására irányuló eljárás”) tehát, ha Önnek külföldi állampolgárként bármilyen okból kifolyólag évente többször szükséges lakcímkártyát igényelnie, mindenképp tájékozódjon az esetlegesen felmerülő költségekről, illetve a fizetési kötelezettség alól mentesítő körülményekről!
Tehát, míg magának a lakcímkártyának a kiállítása (első alkalommal) nem jelent extra költséget, az ahhoz szükséges dokumentumok beszerzése – hogy külföldi állampolgárként Ön egyáltalán lakcímkártyát igényelhessen – azonban igen.
Szálláshely bejelentés harmadik országbeli állampolgároknak: hol és hogyan?
Harmadik országbeli állampolgár: a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek (EGT- állampolgár, illetve az EGT- állampolgárt vagy a magyar állampolgárt kísérő vagy hozzá csatlakozó családtag) kivételével a nem magyar állampolgárok és a hontalan személyek.
Ha egy harmadik országbeli állampolgár munkavállalási (vagy egyéb) céllal érkezik Magyarországra, mindenképp szükséges, hogy az országban való tartózkodás idejére igazolni tudja, hogy rendelkezik szállással.
A tartózkodási engedélyhez harmadik országbeli állampolgárnak nem jár lakcímkártya, amíg nem rendelkezik letelepedett státusszal Magyarországon. Tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgár a szálláshely bejelentésének tényét egy bejelentőlap kitöltésével, valamint a szükséges mellékletek feltöltésével az Enter Hungary felületen a új kérelem/bejelentés/szálláshelyváltozás bejelentése menü pontban teheti meg.
Amennyiben változás történik a korábban megadott szálláshelyet illetően, a változást szintén ezen a felületen kell lejelenteni. A lakcím módosítása a Magyarországon tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok számára ingyenes!
A szálláshely bejelentő az Ön szállásadójának aláírásával együtt hiteles! Mindenképp írassa alá vele a dokumentumot! Amennyiben ezt a kritériumot nem teljesíti, az Enter Hungary online felületen nem fogadják el azt!
Külföldi állampolgárok ügyintézése: elektronikusan vagy személyesen?
Az online ügyintézés legfőbb előnye, a hosszas sorban állás megspórolása. Ebben az esetben azonban fontos, hogy Ön kellő figyelmet fordítson minden szükséges dokumentum feltöltésére valamint ezen dokumentumok megfelelő kitöltésére! Az elektronikus ügyintézés az Enter Hungary oldalán intézhető el, ahol végig vezetik Önt minden lépésen. Az ügyintézési felület ide kattintva érhető el! Amennyiben a rendszer hiányt észlel, automatikusan kiküldi Önnek a hiánypótlásra való felszólítást.
2023 január 1-től nincs lehetőség lakcím ügyek személyes intézésére a hivataloknál harmadik országbelieknek!
Online ügyintézés esetén szükséges iratok
Az ingatlan feletti jogosultságot vagy a szálláshely biztosítottságát a következő dokumentumok valamelyikével igazolhatja mind egy EGT- mind egy harmadik országbeli állampolgár (A felsorolt okmányok valamelyikének bemutatása kötelező!) :
- lakásbérleti szerződés
- szívességi lakáshasználatról szóló okirat és haszonélvező hozzájárulása
- a lakás tulajdonjogát igazoló okirat
- lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat
- a szállást biztosító családtag közjegyzői okiratba foglalt, a kérelmező lakhatását biztosító nyilatkozata
- ingatlan adásvételi szerződés és az ingatlanszerzést engedélyező illetékes fővárosi- vagy megyei kormányhivatal határozatának másolata.
*
Vállaljuk ügyfeleink részére külföldi munkavállalók lakhatási ügyeinek teljes körű ügyintézését is.