A munkaerőhiány Magyarországon is egyre több területen jelent problémát, amire a külföldi munkavállalók foglalkoztatása lehet a tartós megoldás.
Amennyiben az Ön cége külföldi, akár harmadik országbeli munkavállalót szeretne foglalkoztatni, vagy a már itt lévő munkavállalóknak szeretne gyorsabb ügyintézést, akkor olvassa el ezt a cikket. Ugyanis bemutatjuk azt az online felületet, amelyen keresztül hivatalosan intézheti többek között az EGT-tagországokon kívülről érkező munkavállalókkal kapcsolatos teendőket is.
Mi az az Enter Hungary?
Az Enter Hungary többek között a külföldi munkavállalók magyarországi munkavállalásához szükséges dokumentumainak beküldésére szolgáló hivatalos online felület. Emellett ideiglenes vagy sima tartózkodási engedéllyel, huzamos tartózkodási engedéllyel kapcsolatos ügyeket is tud intézni a külföldről érkező vagy már itt élő külföldi munkavállalóknak. Sőt, egyéb szándék miatt Magyarországra érkező külföldi polgárok számára is lehet hivatalos ügyeket intézni a felületen keresztül, ennek részleteiről a weboldalon tud tájékozódni.
A munkavállalás szempontjából lényeges, hogy ezen az oldalon keresztül lehetősége van egy gyorsabb és egyszerűbb ügyintézésre, ugyanis hivatalos úton lehet beküldeni a Bevándorlási Hivatalba a magyarországi munkavállaláshoz szükséges okmányokat, okiratokat és iratokat. Azzal a céllal, hogy az EGT-tagországok polgárai és egyéb külföldi munkavállalók a magyar törvényeknek és jogszabályoknak megfelelően, legálisan jöhessenek be, tartózkodhassanak és/vagy vállalhassanak munkát Magyarországon. A már itt élő külföldi munkavállalóknak pedig könnyedén meg tudja hosszabbítani vagy akár változtatni a lakcímét, tartózkodási engedélyét.
Hogyan működik a rendszer?
Az Enter Hungary hivatalos weboldalán tud belépni a rendszerbe, ahol az első kérelem beadása előtt regisztrálnia kell.
Ezt háromféleképpen teheti meg az oldalon:
- magánszemélyként, saját ügyben eljáróként
- munkáltatóként, a cég képviseletében
- ügyvédként, mint meghatalmazott
A regisztrációs adatlapot a kitöltés után cégként vagy jogi képviselőként küldje el a Hivatal számára online, az E-PAPÍR felületén, az ügyfélkapus azonosítójával bejelentkezve. Magánszemélyként nincs szükség regisztrációs adatlapra.
A kitöltéssel kapcsolatos bővebb információért olvassa el az Enter Hungary Felhasználói útmutatóját.
A kérelem kitöltésének menete
A hivatalos iratokat és okmányokat a regisztráció és a belépés után az Ügyeim menüpontban az Új kérelem fülre kattintva lehet feltölteni, a megfelelő ügytípus (pl. Tartózkodási engedély iránti kérelem) és eljárás, illetve azok aleseteinek (pl. Munkavállalás) kijelölése után.
Rögzítéskor a rendszer ellenőrzi, hogy minden kötelezően kitöltendő adat kitöltésre került-e, és ha nem, akkor azt jól láthatóan jelzi.
A kérelem adatlapjait a kitöltés után el kell menteni. Ez a rögzítés azonban nem jelenti a kérelem automatikus továbbítását a Hivatal felé. A mentés kizárólag a saját tárhelyre történik.
A mellékletek csatolása a kérelemhez
Miután minden szükséges adatlap kitöltésre került, csatolni kell a szükséges mellékleteket. A Fájlmellékletek fül segítségével lehetőség nyílik a tárhelyre feltöltött fájl kérelemhez történő csatolására. Ezt addig kell ismételni, amíg az összes szükséges mellékletet fel nem tölti az adott kérelemhez.
A kérelem benyújtásának utolsó lépései
A kérelmek benyújtására a Kérelem benyújtása gombbal nyílik lehetőség.
Fontos! A kérelem elbírálása csak akkor kezdődhet meg, ha azt a Kérelem benyújtása gombbal elküldte a Hivatalhoz.
A beküldött kérelem nem módosítható és nem törölhető, de további mellékletek csatolhatóak hozzá. Csak a lezárt vagy a még nem leadott kérelem törölhető, tehát a kérelem törlésére egészen addig nincs lehetőség, amíg a Hivatal el nem bírálja azt.
Kommunikáció a Hivatallal
A Hivatallal lehet telefonon és e-mailen keresztül is kommunikálni. Telefonon például az alábbi központi call centeres számon érhető el az idegenrendészeti szerv: +36-1-463-9292. E-mailen pedig az enterhungary@oif.gov.hu elérhetőségen lehet felvenni velük a kapcsolatot ilyen célból.
A különböző megyei és regionális hivatalokat a weboldalukon található elérhetőségeken lehet keresni. Ha nem tudja, hogy melyik hivatalhoz tartozik, az alábbi cikkünkből kiderítheti.
Magyarországon a tartózkodási engedélyek megszerzése rendkívül összetett, kötött és szigorú szabályozással rendelkezik. Ezért érdemes gondosan figyelni a részletekre a Hivatallal történő kommunikáció, illetve a kérelmek leadása során.
Érdemes alaposan átolvasni a kitöltendő adatlapot és figyelmesen eljárni a különböző okmányok és iratok csatolásánál, mert egy apró hiba is elég ahhoz, hogy a Hivatal elutasítsa a kérelmet.
Milyen problémák merülhetnek fel?
- Tartózkodási engedély kérelemek esetén általában: ha nem időben, azaz minimum 1 hónappal a lejárat előtt) adja le az új tartózkodási engedély kérelmet vagy a hosszabbítási kérelmet, akkor veszélybe vagy elutasításra kerülhet az ügy. Ilyenkor külön kérvényt kell írni, és meg kell indokolni, hogy miért nem adta le időben.
- Munkavállalási célú tartózkodási engedély kérelem esetén: ha nem kiemelt foglalkoztatóként nyújtja be a kérelmet az online felületen, és a munkavállaló nem tartózkodik Magyarországon, akkor elutasításra kerül az ügy. Ez valójában bármilyen típusú kérelem esetén így van.
- Érdemes figyelni az Enter Hungary fiókot, mert előfordul, hogy az ügy e-mailes válasz értesítése elkeveredik. Ekkor a munkavállaló, munkáltató vagy jogi képviselő nem kapja meg az értesítést időben. Ebben az esetben késhet az ügyintézés, de akár negatív elbírálást is eredményezhet.
Figyelem! Az eljárások többsége díjköteles, de egyes esetekben, illetve bizonyos eljárások esetében akár díjmentes is lehet. Ezért még az adatlap kitöltése előtt érdemes ellenőrizni, hogy az adott eljárás díjmentes-e, vagy sem. Amennyiben az eljárás díjköteles, a benyújtás után rögtön meg kell fizetni a díjakat az online felületen, különben hiánypótlást ír ki a rendszer
Kell időpontot foglalni az Enter Hungaryhez?
Az Enter Hungary egy teljes mértékben online rendszer, ezért nincs szükség időpontfoglalásra. Az ügyintézési folyamatokat, az esetleges hiánypótlást Ön kényelmesen, az interneten keresztül végezheti el.
Van-e ügyfélszolgálata az Enter Hungarynek?
Az Enter Hungarynek nincs külön ügyfélszolgálata, ugyanakkor a fentebb említett elérhetőségeken lehet segítséget kérni tőlük.
Érdemes elolvasni az Enter Hungary Felhasználói útmutatóját, ugyanis ez is segítség lehet egy-egy elakadás során.
Milyen alternatívái vannak az Enter Hungarynek?
Amennyiben lehetséges, az Enter Hungaryn keresztül a legcélszerűbb az ügyintézés elkezdése, ugyanis ez gyors és kényelmes megoldás. Van lehetőség személyesen is leadni a dokumentumokat, de ebben az esetben számítani kell akár 4-5 órás sorbanállásra is.
Sajnos a személyes jelenlétet sem lehet mindig elkerülni, ugyanis bizonyos ügyeknél, miután az Enter Hungary felületén keresztül leadta a dokumentumokat, és értesítik róla, meg kell jelenni személyesen is a kérelmezőnek adatellenőrzés és ujjlenyomat vétel céljából. Ez nem érvényes például szálláshely bejelentésre vagy szálláshely-módosításra.
Ha megbízható külföldi munkavállalókkal szeretne dolgozni, vagy elakadt, és segítségre van szüksége a hivatalos ügyintézés során, segítünk. Ügynökségünk teljes körű ügyintézést vállal.