Külföldi munkavállalók foglalkoztatása már évek óta megszokott Magyarországon. A helyzet azonban komplikáltabb, mint ahogy az ember azt gondolná. A magyar gazdaságból számottevő munkaerő hiányzik, amelyeket a hazai vállalkozások külföldi, többek között szomszédos országokból és ázsiából érkező munkaerővel próbálnak pótolni. Az arány egyre jobban a kelet-ázsiai munkavállalók felé tolódik. Azonban a magyar cégeknek is főhet a fejük, ha meg akarják teremteni a külföldi munkavállalóik számára azokat a körülményeket, amelyek miatt hosszú távon is szívesen maradnának. Az alábbiakban összeszedtünk minden fontos információt, amelyet a külföldi munkavállalók foglalkoztatásáról tudni érdemes.
Külföldi munkavállalók foglalkoztatása: Hogy találják meg a cégek a megfelelő munkaerőt?
A cégek a legtöbb esetben fejvadász cégek, közvetítők útján találják meg a külföldi munkaerőt. Jó, ha tisztában vannak vele, hogy arra a munkafolyamatra, ami náluk zajlik, mely országból lesznek a legalkalmasabbak a munkavállalók. A különböző ázsiai országokban ugyanis eltérő a munkások képzettsége és munkamorálja. Illetve az, hogy melyik nemzetiség milyen munkák terén válik be jobban.
Általánosságban elmondható, hogy az ázsiai munkavállalók sokat dolgoznak, olykor többet is dolgoznának, mint amennyit a törvény megenged Magyarországon. A nyelvtudásuk és az adott munkához való affinitásuk azonban országonként – és természetesen személyenként is – eltérést mutat.
Bizonyára az Önök cégének is érdeke, hogy minél hosszabb távra kapjon megfelelő munkaerőt. A megfelelő szó itt arra is vonatkozik, hogy ne csupán elvégezze, de jól végezze el a rábízott munkát.
A külföldi munkavállalók foglalkoztatásának ügymenete
Ebben a bekezdésben a külföldi (harmadik országbeli) munkavállalók saját állományban történő foglalkoztatásának ügymenetét mutatjuk be. A munkavállalási célú tartózkodási kérelemhez többek között a következő dokumentumokat szükséges csatolni.
Szükséges iratok:
- útlevél
- magyarországi megélhetést igazoló dokumentum (pl bankszámláról kiállított igazolás, munkaadó által kiállított jövedelemigazolás etc.)
- munkaszerződés
- magyarországi szálláshely meglétét igazoló nyomtatvány (pl lakásbérleti szerződés)
- teljes körű egészségbiztosítás meglétét igazoló irat
- kiutazás feltételét igazoló dokumentumok (pl útlevél, repjegy stb)
- jelentkezési lap és mellékletei
Szükséges adatok
- a munkavállaló személyes adatai, állampolgársága
- útlevelének adatai
- neme
- külföldi lakcíme
- szakképzettségét igazoló dokumentum hiteles fordításban ha a pozíció megkívánja
Felmerülő költségek
Munkavállalási célú tartózkodási engedély tekintetében az alábbi költségek merülnek fel:
- az összevont kérelmezési eljárás díja külképviseleten leadva 110 euró
- az összevont kérelmezési eljárás díja belföldi személyes megjelenés esetén 39.000 forint
- az összevont kérelmezési eljárás díja elektronikus ügyintézés esetén 24.000 forint
- a tartózkodási engedély hosszabbításának díja személyesen 35.000 forint
- a tartózkodási engedély hosszabbításának díja elektronikus ügyintézés esetén 23.000 forint
- fellebbezés díja (1. fokon) külképviseleteken leadott ügyek esetén 160 euró
- fellebbezés díja (1. fokon) belföldön leadott ügyek esetén 47.000 forint
Ügyviteli határidők
- az eljáró hatóság többnyire 70 napon belül, kiemelt foglalkoztató esetén 60 napon belül hozza meg a döntést
- Szerb és ukrán munkavállalók esetén bizonyos esetekben az egyszerűsített eljárás ügyintézési határideje 8 nap
- elutasító döntés esetén 8 napon belül van lehetőség jogorvoslatot kérni a döntést hozó hatóságnál, vagy a külképviseleten fellebbezéssel
Külföldi munkavállalók bejelentése hivatalokhoz
A külföldi munkavállalók ugyanúgy a munka törvénykönyve alapján vannak foglalkoztatva, mint a magyar állampolgárok. Ezért van szükségük TAJ-számra és adószámra.
Bejelentés a NAV felé
A külföldi munkavállalót a munkáltatónak szükséges bejelentenie hazai dolgozókhoz hasonlóan. Miután az adóazonosító jelet elkészíti a hivatal, a T1041 számú nyomtatványon be kell jelenteni a NAV-nak a biztosítási jogviszonyt és a munkaviszonyt. Amíg nem kapnak a dolgozók TAJ számot, addig a rendszer hibaüzenetet fog jelezni.
Bejelentés az OEP felé
A TAJ kártya igénylésekor ki kell tölteni különféle nyomtatványokat melyben meg kell jelölni hogy mettől él a munkavállaló biztosítási jogviszonya.
Bejelentés az Idegenrendészet felé
A bevándorlási hivatal felé elektronikusan kell bejelenteni a munkaviszony kezdetét, illetve annak befejezésekor a munkaviszony megszűnését. Továbbá ha a dolgozó nem veszi fel a munkát azt is jelezni kell. Emellett a szálláshellyel kapcsolatos információkat is itt kell bejelenteni változás esetén. A bejelentési kötelezettségnek van egy 5 napos határideje, mely lejártával a fogadó céget közrendvédelmi bírsággal sújthatják.
Külföldi munkavállalók foglalkoztatása
Tények és érdekességek
Magyarország korábban is kedvelt célpontja volt a külföldi, különösen a keletről érkező munkavállalóknak. Egyrészt az engedélykérési eljárás viszonylagos egyszerűsége, másrészt az ázsiai bérszínvonalhoz képest “magas” hazai bérek miatt.
Az elmúlt bő fél évben azonban sokat változott a helyzet, hiszen az orosz-ukrán háború kitörése és a forint elértéktelenedése komoly válságot hozott nem csak a magyar állampolgároknak, hanem a külföldi munkavállalóknak és az őket alkalmazó cégeknek is. Így a szomszédos országokból érkező vendégmunkások egyre hamarabb továbbmennek Nyugat-Európába a magasabb bérek miatt.
A munkaerőhiány elsősorban az autóiparban, a feldolgozóiparban, az elektronikai iparban és az élelmiszeriparban van jelen. Így főleg ide áramlanak az ázsiából behozott, hagyományosan jó munkaerőnek számító munkavállalók.
Az ázsiai vendégmunkások általánosságban jól érzik magukat Magyarországon, hiszen ugyanannyi fizetést kapnak, mint a magyar állampolgárok, amelyet nyomban át tudnak váltani kemény valutába és hazaküldeni a családnak. Az esetek nagy részében már a saját hazájukban megszerzik az itteni munkavállaláshoz szükséges végzettséget. Egyes pozíciókban azonban hazai tanfolyamok elvégzése is szükséges.
A munkaadónak azért éri meg külföldiek foglalkoztatása, mert az ázsiai munkavállalók sokat dolgoznak, szeretnek dolgozni, és magas munkamorállal rendelkeznek. Általánosságban alacsony a fluktuáció, és a behozatali költségek kitermelése mellett – és mivel a családjuk nincs itt – kevesebbet is hiányoznak a munkából.
Igen jól képzettek az indiai és a vietnámi vendégmunkások. Az indiaiakra különösen jellemző, hogy gyakran jól beszélnek angolul, és közösségben érzik jól magukat. Tehát ha egyszerre többen jönnek el, és nem egyedül kerülnek be egy másik kultúrába. De bármely ázsiai munkavállalóval jól járhat az Önök cége, amennyiben sikerül olyan helyzetet teremteni, amelyben jól érzik magukat, és nekik is megéri itt maradni anyagilag. A munkát ugyanis rendesen el fogják végezni.
Számok és statisztika
Idén is rendkívül magas a munkaerőpiacról hiányzó dolgozók száma: a 4,4 milliós foglalkoztatás mellett a KSH idei első negyedéves adatai szerint több mint 80.000 munkavállaló hiányzik. Tehát legalább ennyi a betöltetlen állás ma Magyarországon. Ez a tavalyi évhez képest is jelentős növekedést mutat. Nem mindegy tehát, hogy egy cég milyen körülményeket kínál a munkavállalóinak, hogy megtartsa őket a mostani szorongatott helyzetben. Hiszen a magyar munkavállalók mellett a minőségi külföldi dolgozókért is nemzetközi szinten megy a verseny.
Négy ország van, amelyből jelenleg nagy arányban áramlanak Magyarországra vendégmunkások, és akikre a magyar gazdaságnak nagyon is szüksége van: Vietnám, Fülöp-szigetek, Mongólia és Kazahsztán. Emellett indiai munkavállalók is jelentős számban képviselik magukat az országban. Főleg gyárakban, mezőgazdasági telepeken. Ha ők nem nem jöttek volna be, akkor sok cég működése veszélybe sodródott volna.
Külföldi munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó törvényi előírások
A külföldi állampolgárok tartózkodását a 2007. évi I. és II. tv. szabályozza, letelepedésére és munkavállalására elsősorban az 1991. évi IV. törvény vonatkozik. E szerint harmadik országbeli állampolgárnak tartózkodási engedélyre és munkavállalási engedélyre van szüksége ahhoz, hogy munkavállalásra vonatkozó jogviszonyt létesíthessen egy magyarországi telephelyen egy magyar cégnél. Ennek engedélyeztetése nem olyan bonyolult és hosszadalmas, mint más, nyugat-európai országoknál, de azért fontos, hogy minden papír és szükséges igazolás rendben legyen.
445/2013-as kormányrendelet alapján, mely a foglalkoztatást és a munkavállalást szabályozza, a foglalkoztatás megkezdését és annak megszűnését a Kormányhivatalnál be kell jelenteni. Ez az a rendelet, amely szabályozza – összevont és nem összevont eljárások esetén egyaránt – a munkavállalás a munkaügy szakhatósági részét.
2021 óta Ukrajna és Szerbia mellett további országok állampolgárait is lehet kölcsönzés keretében foglalkoztatni un. minősített foglalkoztatókon (speciális munkaerő kölcsönzőkön) keresztül. A 407/2021-es (VII. 8.) kormányrendelet szabályozza a minősített foglalkoztatást.